পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰত ভাৰতৰ তেল ৰিফাইন ক্ষমতা দুগুণ কৰাৰ হকে কাম কৰকঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী

0
3

প্ৰাগডেস্ক, ২১ নবেম্বৰ ২০ঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে শনিবাৰে গুজৰাটৰ গান্ধীনগৰৰ পাণ্ডীত দিনদয়াল পেট্ৰলিয়াম বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৮ম সমাৱৰ্তন অনুষ্ঠানত তেওঁৰ চৰকাৰৰ শক্তি পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে কয়। তেওঁ ‘মনোক্ৰিষ্টেলাইন সৌৰ ফটোভল্টেটিক পেনেলৰ ৪৫ মেগাৱাট উৎপাদন প্ৰকল্প’ আৰু ‘পানী প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত উৎকৃষ্টতা কেন্দ্ৰ’ৰ আধাৰিত কৰিছিল। তেওঁ বিশ্ববিদ্যালয়ত ‘উদ্ভাৱন আৰু ইনকেবেচন চেণ্টাৰ – প্ৰযুক্তি ব্যৱসায় ইনকেবেচন’, ‘অনুবাদ গৱেষণা কেন্দ্ৰ’ আৰু ‘ক্ৰীড়া কমপ্লেক্স’ উদ্বোধন কৰে।

শিক্ষাৰ্থীসকলক সম্বোধন কৰি, যি সময়ত তেওঁলোকে এই উদ্যোগত প্ৰৱেশ কৰি আছে যেতিয়া মাৰ্মিকৰ বাবে, বিশ্বৰ শক্তি খণ্ডত গুৰুতৰ পৰিৱৰ্তন হৈ আছে।

প্ৰধান মন্ত্ৰীয়ে মন্তব্য কৰে যে এইক্ষেত্ৰত আজি ভাৰতৰ শক্তি খণ্ডত বিকাশ, উদ্যোগ আৰু নিয়োগৰ অত্যাধিক সম্ভাৱনা আছে। তেওঁ ঘোষণা কৰে যে আজি দেশখন ইয়াৰ কাৰ্বন পদচিহ্ন ৩০-৩৫% হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যৰে আগবাঢ়ি আছে আৰু এই দশকত দেশৰ শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা চাৰিগুণ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে। “পৰৱৰ্তী পাঁচ বছৰত তেল পৰিৱৰ্তন ক্ষমতা দুগুণ কৰাৰ কাম চলি আছে, শক্তি সুৰক্ষা সম্পৰ্কীয় আৰম্ভণি পৰিৱেশ তন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰা হৈছে আৰু শিক্ষাৰ্থী আৰু পেছাদাৰীসকলৰ বাবে এটা পুঁজি সৃষ্টি কৰা হৈছে,”।

মোডীয়ে শিক্ষাৰ্থীসকলক জীৱনত এটা উদ্দেশ্য ৰাখিবলৈ কৈছিল আৰু এইটো নহয় যে সফল লোকৰ সমস্যা নাই, কিন্তু যিজন সফল লোক তেওঁ সমস্যাক পৰাজিত কৰে, সমস্যা সমাধান কৰে, সফল হয়। তেওঁ কৈছিল যে ১৯২২-৪৭ কালৰ যুৱসকলে স্বাধীনতাৰ বাবে সকলো ত্যাগ কৰিছিল। তেওঁ শিক্ষাৰ্থীসকলক দেশৰ বাবে জীৱলৈ আৰু আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰত আন্দোলনত যোগদান কৰিবলৈ আৰু দায়িত্ববোধ বিকশিত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়।

সফলতাৰ বীজ দায়িত্ববোধত আছে আৰু দায়িত্ববোধ জীৱনৰ উদ্দেশ্যলৈ ঘূৰি অহা উচিত। দায়িত্ববোধ থাকিলে ব্যক্তি এজনৰ জীৱনত সুযোগৰ অনুভূতিও বৃদ্ধি হয়। তেওঁ কৈছিল যে ভাৰত বহু ক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি আছে আৰু যুৱ স্নাতকসকলে প্ৰতিশ্ৰুতিৰে আগবাঢ়ি থাকিব লাগিব। তেওঁ প্ৰকৃতি আৰু পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰাৰ ওপৰতো জোৰ দিয়ে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে বৰ্তমানৰ প্ৰজন্মৰ যুৱসকলক এক পৰিষ্কাৰ পথেৰে আগবাঢ়ি যাবলৈ অনুৰোধ জনায়। পৰিষ্কাৰ স্লেট আৰু পৰিষ্কাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ অৰ্থ হৈছে স্পষ্ট উদ্দেশ্য। তেওঁ মন্তব্য কৰে যে একৈশ শতিকাৰ ভাৰতৰ পৰা বিশ্বৰ আশা আৰু আকাংক্ষা অধিক আৰু ভাৰতৰ আশা আৰু আকাংক্ষা শিক্ষাৰ্থী আৰু পেছাদাৰীসকলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here