ম্যানমাৰৰ পৰা অবৈধভাৱে প্ৰৱেশ কৰা ৰোহিংগীয়াবোৰৰ বিচাৰৰ দাবী জনাই জনসংখ্যা সমাধান ফাউণ্ডেশ্যনৰ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰীলৈ স্মাৰকপত্ৰ প্ৰেৰণ

0
11

প্ৰাগজ্যোতিষ বাৰ্তা, শিৱসাগৰৰ পৰা অমৃত কুমাৰ শৰ্মা, ৭ ডিচেম্বৰ ২০ঃ জনসংখ্যা সমাধান ফাউণ্ডেশ্যনৰ পূৰ্বোত্তৰৰ অধ্যক্ষ শৈলেন্দ্ৰ পাণ্ডে, পূৰ্বোত্তৰৰৰ সংযোজক লালজী সোণাৰী, সংগঠন সচিব ডাঃ শুভজিত চৌধুৰী, অসম প্ৰান্তৰ অধ্যক্ষ শিৱ প্ৰসাদ শৰ্মা, অসম প্ৰান্তৰ সংগঠন মন্ত্ৰী ঈপ্সিতা বৰুৱা আৰু প্ৰচাৰ সচিব প্ৰসেনজিৎ দেৱে ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ লৈ স্মাৰক পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰি অসম সহিতে গোটেই দেশতেই এখন কঠোৰ জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ আইন গৃহীত কৰোৱাৰ দাবী উত্থাপন কৰাৰ লগতে পূৰ্বোত্তৰ ৰাজ্যসমূহত ম্যানমাৰৰ পৰা অবৈধভাৱে প্ৰৱেশ কৰা ৰোহিংগীয়াৰ বিষয়টোৰ বিচাৰৰ দাবী জনায়।

দেশৰ এই পূবৰ ৰাজ্যখনত হোৱা জনসংখ্যা বিস্ফোৰণৰ ভয়াৱহ স্থিতিৰ বিষয়ে পূৰ্বোত্তৰ অধ্যায়ৰ জনসংখ্যা ফাউণ্ডেশ্যনে (জেএছএফ),পূৰ্বোত্তৰ অধ্যায় জনসাধাৰণক সজাগ কৰিবলৈ অহৰহ চেষ্টা কৰি আছে।

সকলোৱে জানে যে আমাৰ দেশ ভাৰত আৰু চীন গণৰাজ্যৰ পিছতেই গোটেই পৃথিৱীতেই সৰ্বাধিক জনসংখ্যাৰ দেশ।

চীনত কঠোৰ জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণৰ যি অধিনিয়ম সেয়া বহুত আগতেই জাৰি কৰা হৈছিল, কিন্তু এয়া অতি পৰিতাপৰ কথা যে ভাৰতৰ দৰে বিকাশশীল দেশত এতিয়াও জনসংখ্যা বিস্ফোৰণৰ অনুসন্ধান কৰিবলৈ এনেকুৱা কোনো অধিনিয়ম নাই।

এখন কঠোৰ জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ অধিনিয়ম আৰু অনিবাৰ্য দুই বালনীতিৰ সমৰ্থনত জনমত গঠন কৰিবলৈ মুখ্য উদ্দেশ্যৰ লগতে জনসংখ্যা সমাধান ফাউণ্ডেশ্যন ২০১৭ চনত গঠন হৈছিল।

তদানুসাৰি এই অধিনিয়মৰ বিষয়ে সাৰ্বজনিক সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ উদ্দেশ্যে এই সংস্থাই নিজৰ সংগঠনাত্মক আধাৰক বৃদ্ধি কৰিছে।

প্ৰত্যেক ৰাজ্যতেই তিনিটা উইং ৰণনীতি মাধ্যমৰ যোগেদি যি জিলা স্তৰ, মহিলা শক্তি আৰু যুৱ শক্তি।

উল্লেখযোগ্য যে, আমাৰ দেশত বিশেষকৈ অসমত দেখা যায় যে স্বাধীনতাৰ পিছৰে পৰা জনসংখ্যা দুটা মুখ্য কাৰণত ভয়ানক ৰূপত বৰ্ধিত হৈছে, আৰু সেইকেইটা হ’ল অবৈধ বাংলাদেশী অনুপ্ৰৱেশৰ দ্বাৰা আৰু ধৰ্মীয় এজেণ্ডাৰ জৰিয়তে।

আনহাতে জ্ঞান আৰু শিক্ষাৰ অভাৱ আন দুটা কাৰণ হ’ব পাৰে। বাংলাদেশীৰ অবৈধ অনুপ্ৰৱেশঃ এইটো এটা গভীৰ বিষয় হিচাপে পৰিগণিত হৈছে যে ইণ্ডো-বাংলা সীমান্ত এতিয়াও সম্পূৰ্ণ ৰূপে ছীল কৰা হোৱা নাই।

অবৈধ অনুপ্ৰৱেশ এক বিশেষ সম্প্ৰদায়ৰ মধ্যস্থতাকাৰী আৰু ধাৰ্মিক নেতাৰ উদাহৰণ দিব পাৰি যাৰ জৰিয়তে বৃদ্ধি পাইছে৷ যিয়ে ৰাজনৈতিক অধিকাৰক অস্ত্ৰ হিচাপে লৈ প্ৰেৰণা তথা উচতাই থকা দেখা যায়।

যাৰ দ্বাৰা স্বদেশী জনসাধাৰণৰ অস্তিত্বলৈ ভাবুকি অহা দেখা গৈছে। ৰোহিংগীয়াসকলৰ উল্লেখ কৰাৰ লগতে, ওচৰ চুবুৰীয়া দেশ ম্যানমাৰৰ পৰা যথেষ্ট সংখ্যক ৰোহিংগীয়া মুছলমানৰ অনুপ্ৰৱেশৰ ফলত অসমৰ স্থিতি দিনে দিনে বেয়া হৈ গৈ আছে ।

যিধৰণে আপুনি এই তথ্যৰ লগত অধিক পৰিচিত হয় যদিও আপোনাৰ মন্ত্ৰালয়ে বিগত বছৰবোৰত ৰোহিংগীয়াৰ দেশৰ বিভিন্ন অংশত অনুসন্ধান কৰা আৰু নিৰ্বাচনৰ কামো কৰি আহিছে। কিন্তু অসম আৰু উত্তৰ-পূব ক্ষেত্ৰৰ ক্ষেত্ৰত ৰোহিংগীয়া মুছলমান ৰে’লৱে ষ্টেচন আৰু বাছ আস্থান আনকি গুৱাহাটীত ধৰাৰ পিছতো পৰিস্থিতি এতিয়াও ভয়াবহ হৈ আছে।

প্ৰৱাসী মজদুৰ বিষয়ৰ লগতে এতিয়াও অসম আৰু উত্তৰ-পূব বিশেষভাৱে ভাৰতৰ মুখ্য ভূমিৰ পৰা অসমক বেলেগ কৰাৰ কাৰণে “টুকৰে টুকৰে গেং”ৰ বেয়া পৰিকল্পনাৰে এক নৰম লক্ষ্য কৰি লৈ আহিছে।

এইধৰণে সিহঁতে কেৱল জনসাংখ্যিক বিস্ফোৰণৰ কাৰণেই বিপদ মতা নাই, উত্তৰ পূবক ভাৰতৰ পৰা বেলেগ কৰা আৰু এইক্ষেত্ৰত অপৰাধমূলক কাম কাজৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈহে ষড়যন্ত্ৰ ৰচনা কৰিছে।

জনসংখ্যা সমাধান ফাউণ্ডেশ্যনৰ উত্তৰ-পূব আৰু অসম প্ৰান্তই কিছুমান প্ৰাসংগিক বাতৰি কাকতৰ ৰিপোৰ্টৰ জৰিয়তে দাবী জনাই যে আপুনি ৰোহিংগীয়া মুছলমানৰ অনুপ্ৰৱেশ আৰু এক বিশেষ জনসংখ্যা অধিনিয়ম জাৰি কৰিবলৈ বিচাৰ কৰাৰ লগতে পূৰ্ণ প্ৰমাণ যোজনা বনোৱাৰ দাবী জনাওক।

তেতিয়াহে যদি দেশবিৰোধী লোকৰ সংগঠিত প্ৰয়াসক বিফল কৰিব পৰা যাব। অধিনিয়ম জাৰি কৰাৰ সময়ত স্বদেশী লোকৰ অধিকাৰ ৰক্ষা কৰাটোও অতিকৈ প্ৰয়োজনীয় বুলি উল্লেখ কৰে৷

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here