সকলোৰে বাবে গৃহঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে উত্তৰ প্ৰদেশত ৬.১ লাখ হিতাধিকাৰীৰ বাবে মুকলি কৰি দিলে ২,৬৯১ কোটি

0
3

আপততঃ ৬.১ লাখ হিতাধিকাৰীৰ বাবে মুকলি কৰি দিয়া এই সাহায্যৰ ভিতৰত আছে ৫.৩০ লাখ হিতাধিকাৰীক প্ৰথম কিস্তি আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱেদ আঁচনি গ্ৰামীন (PMAY-G)ৰ অধীনত ইতিমধ্যে সাহায্যৰ প্ৰথম কিস্তি প্ৰাপ্ত কৰা ৮০,০০০ হিতাধিকাৰীক দ্বিতীয় কিস্তি মুকলি কৰা।

প্ৰাগডেস্ক, ২০ জানুৱাৰী ২১ঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস আঁচনিৰ অধীনত আজি প্ৰধান মন্ত্ৰী মোডীয়ে উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৬.১ লাখ হিতাধিকাৰীক ২,৬৯১ কোটি টকাৰ বিত্তীয় সাহায্য মুকলি কৰে।

ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ মাধ্যমেৰে এই সহায্য মুকলি কৰিলে পিএম মোডীয়ে। এই অনুষ্ঠানত কেন্দ্ৰীয় গ্ৰাম্য উন্নয়ন মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্য মন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথ উপস্থিত আছিল।

এই সাহায্যৰ ভিতৰত আছে ৫.৩০ লাখ হিতাধিকাৰীক প্ৰথম কিস্তি আৰু প্ৰধান মন্ত্ৰী আৱেদ আঁচনি গ্ৰামীন (PMAY-G)ৰ অধীনত ইতিমধ্যে সাহায্যৰ প্ৰথম কিস্তি প্ৰাপ্ত কৰা ৮0,000 হিতাধিকাৰীক দ্বিতীয় কিস্তি মুকলি কৰা।

পিএম মোডীয়ে ২০২২ চনৰ ভিতৰত সকলোৰে বাবে হাউছিঙৰ কল দিছিল, যাৰ বাবে ২0 নৱেম্বৰ, ২016-ত PMO-Gৰ এটা ফ্লেগশ্বীপ কাৰ্য্যসূচী আৰম্ভ কৰা হৈছিল। এই আঁচনিৰ অধীনত এতিয়ালৈকে সমগ্ৰ দেশজুৰি ১.২৬ কোটি ঘৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছে, এই আনুষ্ঠানিক মুক্তিত কোৱা হৈছে।

PMAY-G-ৰ অধীনত, প্ৰতিজন হিতাধিকাৰীক ১.২০ লাখ টকাৰ ১.২০ লাখ (সমভূমিত) আৰু ১.৩০ লাখ টকাৰ (পাৰ্বত্য ৰাজ্য/উত্তৰ পূৱ অঞ্চল/কঠিন অঞ্চল/JK আৰু লাডখত) সমন্বিত কাৰ্য্য পৰিকল্পনা IAP-ৰ অধীনত পৰি থকা অঞ্চলৰ উপৰিও নক্ষত্ৰ-ক্ষতিগ্ৰস্ত জিলাসমূহত) ১০০ শতাংশৰ বাবে প্ৰদান কৰা হয়।

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here