ইউএন সতৰ্কবাণীঃ কোভিড-১৯ৰ বাবে বিশ্বজুৰি ২৭০ নিযুত চাকৰি প্ৰভাৱিত হৈছে, যিয়ে বিশ্বত দৰিদ্ৰতা বৃদ্ধি কৰিব

0
3

-মহামাৰীৰ বাবে দশকটোৰ চাকৰিৰ বিকাশ নিঃশেষ হ’ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে
-২০২১তো নিবনুৱাৰ হাৰ বৃদ্ধি অব্যাহত থাকিব

প্ৰাগডেস্ক, ২৭ জানুৱাৰী ২১ঃ যোৱা কেইবছৰমানত, এছিয়াৰ দেশবোৰত দ্ৰুত অৰ্থনৈতিক বিকাশ হৈছে। কিন্তু কোভিড-১৯ মহামাৰীৰ ফলত এই দেশসমূহৰ অৰ্থনীতিৰ ওপৰত গভীৰ প্ৰতিকূল প্ৰভাৱ পৰিছে।

সেইবাবে ২০২০ চনত এছিয়ান দেশসমূহৰ অৰ্থনৈতিক প্ৰদৰ্শন অতি দুৰ্বল হৈ পৰিছে। ৰাষ্ট্ৰসংঘই বিশ্বৰ অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি আৰু সম্ভাৱ্য ২০২১ ৰ প্ৰতিবেদনত এই টোকা সন্নিবিষ্ট কৰিছে।

প্ৰতিবেদনত সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছে যে কোভিড-১৯ৰ বাবে দশকটোৰ চাকৰি আৰু উপাৰ্জনৰ ক্ষেত্ৰত বিকাশ স্তব্ধ হৈ পৰিব পাৰে। একে সময়তে, বিশ্বত দৰিদ্ৰতা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

২০২১ চনতো নিবনুৱা বৃদ্ধি অব্যাহত থাকিব

অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক পৰিক্ৰমা বিভাগে প্ৰকাশ কৰা প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে মহামাৰীৰ বাবে ২০২০ চনত উদ্ভৱ হোৱা উচ্চ নিবনুৱাৰ পৰিস্থিতি ২০২১ চনতো অব্যাহত থাকিব।

প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে কোভিড-১৯ৰ বাবে বিশ্বব্যাপী ২৭০ কোটি চাকৰি প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে প্ৰভাৱান্বিত হৈছে।

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মতে, ভাৰতৰ দৰে অধিক অনানুষ্ঠানিক খণ্ডৰ শ্ৰমিক জড়িত অৰ্থনীতিৰ দেশে শ্ৰমিক বজাৰৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিবলৈ অধিক প্ৰচেষ্টা কৰিব লাগিব।

তদুপৰি, সামাজিক সুৰক্ষা, লাভালাভ, শিক্ষাৰ লক্ষ্য, দৰিদ্ৰতা আৰু সামাজিক সমতাৰ দিশতো অধিক দৃঢ় পদক্ষেপ ল’ব লাগিব।

২০২১ চনত কামৰ সময় ৪.৯% হ্ৰাস কৰিব লাগিব

আনহাতে আই.আই.ও.ৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে কোভিদ-১৯ ৰ ফলত বিশ্বব্যাপী কামৰ সময় আৰু উপাৰ্জন হ্ৰাস পাইছে।

সকলো দেশক এই দিশত কাৰ্যকৰী পদক্ষেপ ল’বলৈ অনুৰোধ কৰা হৈছে। প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে ২০২১ চনত, দক্ষিণ এছিয়াৰ দেশসমূহত ৪.৯% কামৰ সময় হেৰাই যাব আৰু লাখ লাখ চাকৰি প্ৰভাৱান্বিত কৰিব। আটাইতকৈ বেয়া পৰিস্থিতিত, অঞ্চলটোত ৩.১ কোটি চাকৰি বিলুপ্ত হ’ব পাৰে।

২০২০ চনত ২৫.৫ কোটি লোকে চাকৰি হেৰুৱাইছিল

আই.আই.ও.য়ে অনুমান কৰিছে যে কোভিড-১৯ৰ বাবে ২০২০ চনত ২৫.৫ কোটি লোকে চাকৰি হেৰুৱাইছিল।

ইয়াৰ ৮ কোটি লোক দক্ষিণ এছিয়াৰ দেশসমূহৰ অন্তৰ্ভুক্ত। সংকটটোৱে উন্নয়নশীল দেশসমূহৰ শ্ৰমিক বজাৰৰ ওপৰত সৰ্বগ্ৰাসী প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰিছে।

নিবনুৱা হাৰ ২০২০ চনৰ মাজভাগত উচ্চ স্তৰত আছিল। নাইজেৰিয়াত নিবনুৱা হাৰ ২৭%, ভাৰতত ২৩%, কলম্বিয়াত ২১%আৰু ফিলিপাইনত ১৭% নিবনুৱা হাৰ হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, আৰ্জেণ্টিনা, ব্ৰাজিল, চিলি, চৌদি আৰৱ, তুৰ্কীৰ নিবনুৱা হাৰ ১৩%তকৈ অধিক।

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here