‘ৰাম দশম’ বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী সম্ৰাটজন

0
7

প্ৰাগডেস্ক, ১১ ফেব্ৰুৱাৰী ২১ঃ পৃথিৱীত এতিয়াও কিছুমান দেশ আছে য’ত ৰাজতন্ত্ৰ চলিছে, অৰ্থাৎ ৰজাৰ শাসন। থাইলেণ্ডো এনে এখন দেশ। ইয়াত ৰজাৰ নাম হৈছে মহা বচিৰলংকোন।

২০১৬ চনত তেওঁৰ পিতৃ ভূমিবোল এদলেডজৰ মৃত্যুৰ পিছত তেওঁ থাইলেণ্ডৰ সম্ৰাট হৈছিল। ভূমিবোল এদলেডজে প্ৰায় ৭০ বছৰ ধৰি থাইলেণ্ড শাসন কৰিছিল আৰু বিশ্বৰ দীৰ্ঘতম স্থায়ী ৰজা আছিল।

এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, তেওঁৰ অন্ত্যেষ্টিক্রিয়াত প্ৰায় ৬০০ কোটি টকা ব্যয় কৰা হৈছিল। তেওঁৰ শৰীৰটো সোণৰ ৰথত ৰখা হৈছিল আৰু শ্মশানলৈ লৈ যোৱা হৈছিল।

ৰাজা বজিৰলংকোনৰ বিষয়ে কেইটামান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা —

ৰজা বজিৰলংকোনে এতিয়ালৈকে চাৰিবাৰ বিবাহ কৰিছে। যোৱা তিনিখন বিবাহৰ পৰা তেওঁৰ সাতটা সন্তান আছে। ২০১৯ চনত তেওঁ চতুৰ্থ বিবাহ কৰাই।

তেওঁৰ ব্যক্তিগত নিৰাপত্তা দলৰ উপ প্ৰধান সুটিদা টিজাই আছিল। তাৰ আগতে, সুতিদা তিজাই থাই এয়াৰৱেজৰ এজন বিমান সেৱক আছিল।

চক্ৰী ৰাজবংশৰ ১০তম সম্ৰাট ৰজা বজিৰলংকোনৰ পিতৃ ভূমিবোল এদলেডজক ‘ৰাম নৱম’ বুলিও কোৱা হৈছিল, আনহাতে ৰজা বজিৰলংকোনক ‘ৰাম দশম’ বুলিও কোৱা হয়। দৰাচলতে, তেওঁ নিজকে ভগৱান ৰামৰ বংশধৰ বুলি বিবেচনা কৰে।

ৰয়টাৰৰ সংবাদ সংস্থাৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ৰজা বজিৰলংকোন হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী সম্ৰাট। তেওঁলোকৰ দুই লাখ কোটি টকাতকৈ অধিক সম্পত্তি আছে।

২০১১ চনত মুকলি কৰা ফৰ্বছ তালিকাত তেওঁৰ সম্পত্তি দুইৰ পৰা চাৰি লাখ কোটি টকাৰ ভিতৰত মূল্যায়ন কৰা হৈছিল। তেওঁৰ ৰাজকীয় সম্পত্তিত কোটি কোটি টকাৰ এটা ৰাজকীয় প্ৰাসাদও অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

ৰজা বজিৰলংকোনক ‘আইশ আৰু ৰংমিজাজী’ৰ ৰজা বুলিও কোৱা হয়। কেইমাহমান আগতে, এটা প্ৰতিবেদন আছিল যে তেওঁ জাৰ্মানীৰ এখন বিলাসবহুল হোটেলত ৰাজকীয় হৰেমৰ বহুতো মহিলাৰ সৈতে বাস কৰি আছে। তেওঁলোকে হোটেলখনৰ গোটেই মজিয়াবুক কৰিছিল।

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here