প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ নিৰ্বাচনমুখী অসমত ৯,৫০০ কোটিতকৈও ওপৰৰ প্ৰকল্প আৰম্ভণী

0
6

প্ৰাগডেস্ক, ১৮ ফেব্ৰুৱাৰী ২১ঃ মোডীয়ে আজি আভ্যন্তৰীণ জল পৰিবহণ সংযোগ উন্নত কৰাৰ বাবে কনফাৰেন্সিংৰ জৰিয়তে মহাবাহু-ব্ৰহ্মপুত্ৰ প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰে, এখন দলঙৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে আৰু ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিংৰ জৰিয়তেই আনখনৰ ভূমি পূজন অনুষ্ঠান কৰে।

“যোৱা কেইবছৰমানত, ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ সংযোগ উন্নত কৰাৰ বাবে কৰা কোনো কাম গ্ৰহণ কৰা হোৱা নাছিল। মহাবাহু-ব্ৰহ্মপুত্ৰ প্ৰকল্পই ইতিমধ্যে কাম কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে অসম আৰু বাকী উত্তৰ-পূৱত পথ আৰু জলপথৰ সংযোগৰ ক্ষেত্ৰত অৱহেলা কৰাৰ বাবে কেন্দ্ৰৰ পূৰ্বৰ চৰকাৰসমূহক দোষাৰোপ কৰে।

৩২৩১ কোটি ব্যয়ত ৰূপায়ণ কৰিব লগা, মহাবাহু-ব্ৰহ্মপুত্ৰ প্ৰকল্পত ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ তিনিটা স্থানত ৰো-পাক্স ফেৰী সেৱা আৰম্ভ কৰা, চাৰিটা স্থানত এটা আভ্যন্তৰীণ পানী পৰিবহণ (আইডব্লিউটি) টাৰ্মিনেল নিৰ্মাণ, চাৰিটা স্থানত পৰ্যটক জেটি নিৰ্মাণ আৰু ব্যৱসায় সহজ কৰাৰ বাবে দুটা ই-পোৰ্টেল অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে।

মাজুলী আৰু নিয়ামতীৰ মাজত নতুন ৰো-পাক্স ফেৰী সেৱাই এই দুটা স্থানৰ মাজত ভ্ৰমণ কৰিবলৈ লোৱা ১১ ঘণ্টা হ্ৰাস কৰি মাত্ৰ এক ঘণ্টা লৈ হ্ৰাস কৰিব। উত্তৰ আৰু দক্ষিণ গুৱাহাটীৰ মাজৰ ফেৰী সেৱাই ৩০ মিনিটত পথৰে প্ৰয়োজন হোৱা তিনি ঘণ্টাৰ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিব আৰু ধুবুৰী আৰু টুপিচিংমাৰিৰ মাজৰ সেৱাই আঠ ঘণ্টাৰ পথ ভ্ৰমণৰ সময় তিনি ঘণ্টালৈ হ্ৰাস কৰিব।

জোগিঘোপাত নিৰ্মাণ হ’ব ল’গা আইডব্লিউটি টাৰ্মিনেলটোৱে জলপথৰ মাধ্যমেৰে বৰ্ধিত বাণিজ্যৰ লগতে স্থানীয় অৰ্থনীতিবৃদ্ধি কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। পাণ্ডু, জোগিঘোপা, নিমাটি আৰু বিশ্বনাথ ঘাটত স্থাপন কৰা পৰ্যটক জেটিবোৰে নদী ভিত্তিক পৰ্যটন বৃদ্ধি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে অসমৰ ধুবুৰী আৰু মেঘালয়ৰ ফুলবাৰীৰ মাজত ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ওপৰত চাৰি লেনৰ দলঙৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে। ৫,০০০ কোটি ব্যয়ত নিৰ্মাণ কৰিব লগা, ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ওপৰত 19 কিলোমিটাৰ দীঘল দলংখন ভাৰতৰ আটাইতকৈ দীঘল নদী দলং হ’ব আৰু ২ নিযুত যাত্ৰী উপকৃত হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

অসম চৰকাৰৰ মতে, দলংখনে অসম, মেঘালয়, মিজোৰাম, মণিপুৰ আৰু ত্ৰিপুৰাৰ মাজত সংযোগ উন্নত কৰিব আৰু ধুবুৰী আৰু ফুলবাৰীৰ মাজৰ দূৰত্ব ২০৫ কিলোমিটাৰৰ পৰা ১৯ কিলোমিটাৰলৈ হ্ৰাস কৰিব। আগতে প্ৰয়োজন হোৱা ছয় ঘণ্টাৰ দূৰত্ব এতিয়া ২০ মিনিটলৈ হ্ৰাস কৰা হ’ব।

মোডীয়ে বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ নদী দ্বীপ মাজুলী আৰু যোৰহাটৰ মাজৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ দুই লেনৰ দলংখনৰ বাবে ‘ভূমি পূজন’ কৰিছিল। দলংখনে নীমাতিঘাট (যোৰহাটত) আৰু কমলাবাৰী (মাজুলীৰ) সংযোগ কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, “মাজুলী-যোৰহাট দলংখনে মাজুলীৰ লোকসকলৰ দীৰ্ঘদিনীয়া দাবীৰ সমাধান কৰিব য’ত এতিয়া পথ সংযোগ থাকিব। ধুবুৰী-ফুলবাৰী দলংখনে কেৱল অসম আৰু মেঘালয়ৰ মাজৰ দূৰত্বকে হ্ৰাস নকৰে, মণিপুৰ, মিজোৰাম আৰু ত্ৰিপুৰাৰো অসমলৈ সংযোগ উন্নত কৰিব আৰু ভূটান আৰু বাংলাদেশলৈ দূৰত্ব হ্ৰাস কৰিব,”।

গুৱাহাটীত ৩৫০ কোটি ব্যয়ত নিৰ্মাণ হ’ব ল’গা উত্তৰ-পূব ডাটা চেণ্টাৰৰ আধাৰশিলাও প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে স্থাপন কৰে। কেন্দ্ৰটোৱে উত্তৰ-পূবৰ সকলো ৰাজ্যৰ বাবে ডাটা হাব হিচাপে কাম কৰিব।

সমবেত লোকসকলক সম্বোধন কৰি কেন্দ্ৰীয় পথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে মাজুলীত ৮,৭৩০ কোটি টকামূল্যৰ এক পথ নেটৱৰ্ক প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে যিয়ে চুবুৰীয়া চহৰসমূহৰ সৈতে দ্বীপটোৰ সংযোগ উন্নত কৰিব।

বৃহস্পতিবাৰৰ অনুষ্ঠানটো হৈছে এপ্ৰিল-মাৰ্চত হোৱা অসমত বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ আগতে বিজেপিৰ নেতৃত্বত ৰাজ্য চৰকাৰৰ শেহতীয়া ঘোষণা।

২৩ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে শিৱসাগৰত এখন সভাক সম্বোধন কৰে আৰু ১.০৬ লাখ ভূমিহীন পৰিয়াললৈ ভূমি আৱণ্টন প্ৰমাণপত্ৰ বিতৰণ কৰে।

৭ ফেব্ৰুৱাৰীত তেওঁ ঢেকীয়াজুলিত আন এখন সভাক সম্বোধন কৰি দুখন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰে আৰু ‘অসম মালা’ পথ নেটৱৰ্ক প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰে।

Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here